ZBOŽÍ ODESÍLÁME KAŽDÝ DEN - POŠTOVNÉ JIŽ OD 65,-Kč
  • Štítky blogu

Všechny recenze našeho obchodu 
pochází od ověřených zákazníků
z portálů Heureka.cz a Seznam.cz

  1. Úvod
  2. Rady, triky, návody
  3. Jak pečovat o pračku, aby nám co nejdéle vydržela?

Jak pečovat o pračku, aby nám co nejdéle vydržela?

 
1/ Pravidelně čistěte filtr - alespoň každé 2-3 měsíce – jestliže filtr pravidelně nekontrolujeme, hrozí, že pračka přestane vypouštět vodu, ždímat, anebo ani nespustí. Též se nám může stát,
že filtr pak zaroste vodním kamenem, a sítko nepůjde vyjmout vůbec. Dnešní pračky již nemají klasické filtry s košíčkem, ale pouze takovou dvojitou přepážku. Jestliže se tam však zachytí např. párátko, sponka, mince, či šroubek, může tento předmět zablokovat vrtulku čerpadla anebo na sebe nabalovat 
další nečistoty.
 
2/ Používejte značkové prášky a aviváž – ač se Vám to zdá jako reklamní slogan, má tato rada své opodstatnění. Nákup nejlevnějších pracích prostředků, obzvláště v některých hypermarketech, kde je původ i název zcela neznámý, případně nabídka na tržišti tzv. nalévaných pracích gelů a pochybných aviváží (většinou dovezených z různých států), velmi často vede k poškození Vaší pračky a zbytečně vyhozených peněz za opravu a výměnu dílů. Zdánlivě výhodná a levná koupě takového prášku nás ve výsledné části vyjde „pěkně draho“. Tyto nekvalitní prací prostředky totiž nejen, že nám prádlo nevyperou tak čistě, ale navíc tvoří nadměrné množství nerozpustných usazenin a šlemu, které nám pak v pračce plesniví a hnije, a tím pádem samozřejmě i různé díly v pračce mají mnohem menší životnost a pračka nepříjemně páchne.
Není třeba kupovat pouze ty super nejdražší prací prášky, ale vhodně volit při nákupu značku, která má na našem trhu dlouholetou tradici.
 
3/ Po praní nechávejte pračku pootevřenou – předejdete tak tvorbě plísní a zápachu ze zbytku vody a vlhkosti, která zůstane v pračce po vyprání.
 
4/ Prací prášek dávejte přímo do bubnu k prádlu – ( tedy pokud nepoužíváte program předpírky, která je stejně pouze neekonomický žrout vody a energie, ale jinak je naprosto k ničemu …naše babičky namáčely prádlo přes noc ve vaně, tak těžko tento proces nahradí program, který trvá sotva pár minut). Prací prášek se tak mnohem rychleji rozpustí, a v našem dávkovači ani v hadicích se tak nebudou tvořit kamenné povlaky a jiné nevzhledné struktury ze zbylého prášku.
 
5/ Přidávejte do praní změkčovadlo – a to nemusíte zrovna utrácet za drahé prostředky proti vodnímu kameni, které znáte z reklamy. Postačí si zakoupit sáček sody na praní a do každé várky přidat polévkovou lžíci. Nejen, že prádlo bude lépe vyprané, ale zamezíte usazování právě vodního kamene v pračce, a to nejen v lokalitách s tvrdou vodou. Pomůže to hlavně v lokalitách, kde je tvrdá voda. Jestliže máte pocit, že je přesto po letech pračka zanesena vodním kamenem, vsypte do bubnu pračky (pozor - bez prádla) 50g sáček potravinářské kyseliny citronové a nechte projet celý program na vysokou teplotu. 
 
6/ Kontrolujte kapsy – tedy lépe řečeno, před praním pečlivě prohledejte kapsy a odstraňte z nich všechny zapomenuté předměty. Vyvarujete se pak možnosti, že Vám předmět zapadne do bubnu, roztrhne gumovou manžetu u dveří nebo ucpe a poškodí např. čerpadlo. V horším případě např. obyčejná desetikoruna při vysokých otáčkách na ždímání vám může rozříznout celý buben – a v tu ránu máte za deset korun škodu za několik tisíc.
A co provede takový jeden zapomenutý papírový kapesníček v kapse například s várkou černého prádla?
Zkuste, a uvidíte … budete 14 dní proklínat toho, komu kapesník patřil.
 
7/ Podprsenky perte v sáčku– tedy myslím tím hlavně ty vyztužené kosticemi – jinak hrozí, že kostice zapadne do nádrže pračky, a oprava je pak nevyhnutelná. Navíc poté tento zmíněný kousek spodního prádla můžete ihned rovnou vyřadit ze svého šatníku. Síťované textilní sáčky na prádlo v různých velikostech lze běžně zakoupit na trhu, a možno je použít na veškeré drobné prádlo, které nechceme, aby nám nenávratně zmizelo v útrobách pračky. Do sáčku je vhodné vkládat i jiné drobné prádlo např. ponožky, látkové kapesníky, kalhotky apod. 
 
8/ Vypínejte po praní přívod vody a elektřiny– je to jen o zvyk, a vzhledem k tomu, že při otevřeném kohoutku na zdi je přívodní hadice do pračky stále naplněna a vystavena plnému tlaku vody, může být jen otázka času, kdy to hadice nemusí vydržet, a stříkající voda nám pak během několika desítek minut promění náš byt v povodeň, a v horším případě vyplavíme také sousedy pod námi. Elektrický přívod zapnutý v síti nám zase při jakémkoli výboji ( přepětí v síti, zkrat nebo výboj blesku) může poškodit řídící elektroniku v naší pračce a to i v případě, že je pračka ve vypnutém stavu. 
 
9/ Upozornění na nesprávné používání pracích kapslí a gelů - jestliže při praní dáváte přednost pracím kapslím a pracím gelům před klasickými prášky, vyvarujte se častého praní na nejnižší teploty.  Respektive, volte programy tak, abyste rovnoměrně prostřídali i prací programy na teploty na 60-70°C. Nejčastější chybou při používání kapslí a gelů je to, že stále perete na 30-40°C- krátké půlhodinové úsporné programy, a poctivé programy na vyšší teploty, s delším časem praní a třemi máchacími cykly vůbec přestanete používat. Důvod je jednoduchý, a z žádné reklamy na prací přípravky se jej nedozvíte:
Tyto gelové a tekuté prací prostředky totiž při používání za nejnižších teplot vody zanechávají na povrchu uvnitř pracího bubnu i na všech vnitřních komponentech vaší pračky ( gumové hadice, gumové těsnění dveří, aj) neviditelný povlak/film, který po nějakém čase začne nepěkně zapáchat. Tyto krátké programy na nízké teploty totiž většinou nemají ani dostatečné máchání (jsou totiž určeny především k praní jen lehce zašpiněného prádla, které jsme třeba měli jen jednou na sobě a nechce se nám je vracet nevyprané zpět do skříně) a proto tento šlem-usazeniny z těchto gelů nedokážou dostatečně odstranit.
Bohužel se výsledek takového počínání projeví třeba až za několik měsíců, kdy zjistíme, že nám najednou pračka začíná nepříjemně zapáchat hnilobou, a to i přesto, že necháváme po doprání pootevřená dvířka. Bohužel, v této fázi je to již nevratný jev, kdy nám většinou nepomůže ani použití speciáních čistících prostředků pro pračky, ale ani opravář.
Naopak tím, že alespň každé třetí nebo čtvrté praní zvolíme klasický dlouhý dvouhodinový program na vyšší teplotu ( 60-70°C), tomuto nechtěnému problému zamezíme, protože při takových programech se všechny případné neviditelné usazeniny a povlaky ze zbylých gelových přípravků odstraní. 
Podobné problémy jsme zaznamenali i u sušiček prádla, kdy zákaznice při nesprávném používání gelových pracích prostředků v pračce a následném sušení tohoto prádla v sušičce, po nekolika měsících objednala opravu sušičky s tím, že jí nesuší, jak má, a technik musel celý vnitřek sušičky pečlivě a pracně vyčistit, protože zde byl neviditelný povlak/film od zbytků gelových prostředků, a omezilo to tak funkci teplotních senzorů na bubnu sušičky. 
Tento článek zde uvádíme na základě dlouhodobých zkušeností a častých problémů zákaznic, které, ač měly jen nekolik málo let starou pračku, po nesprávném používání gelových pracích prostředků si stěžovaly na neúnosný hnilobný zápach z vnitřku pračky, a někdy i z vypraného prádla. 
 
Ještě upozorňujeme, že tento článek se vztahuje pouze na nesprávné používání gelových prostředků v pračkách a nikoliv v myčkách, které fungují na zcela jiném principu.



Nejnovější články
Článků na stránku 123

Kde nás najdete

APM SERVIS - Rothová 
Podmokelská 3/28,
40007 Ústí nad Labem-Krásné Březno  
(ulička přímo u čerpací stanice EuroOIL)



Kontakty
Náhradní díly - APM SERVIS
Copyright © 2014–2023, apmservis.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz